We vieren deze zomer het 200-jarig jubileum van de Zuid-Willemsvaart. De historische vereniging De Aldenborgh en de Erfgoedgemeenschap Nederweert timmeren komende maanden flink aan de weg met allerlei activiteiten. Daarbij worden allerhande facetten van het kanaal belicht.
Zuid-Willemsvaart
Doorsnijding
Waar het kanaal in eerste instantie bedoeld was om welvaart te ontwikkelen, waren er ook schaduwzijden. Het kaarsrechte kanaal was namelijk een flinke doorsnijding van het oude akkergebied, waardoor boerderijen werden gescheiden van hun akkers. Omdat men aanvankelijk erg spaarzaam was met bruggen, moesten boeren grote omwegen maken. Dan was er nog de tragiek van het water, dat men niet gewend was en waardoor menig verdrinkingsgeval plaatsvond.
L1 Televisie maakte een minidocumentaire over de vergeten facetten van het kanaal.
Video: L1
Alfons Bruekers | Erfgoedgemeenschap Nederweert
De Erfgoedgemeenschap Nederweert is het collectief van vijf organisaties die actief zijn op erfgoedgebied in Nederweert: Stichting Geschiedschrijving Nederweert (SGN), Stichting Regionaal Archeologisch Bodem-Onderzoek (STRABO), Geschied- en Oudheidkundig Genootschap De Aldenborgh, de Stichting Cultuurhistorische Publicaties voor de regio Weert en de Stichting Historisch Onderzoek Weerterland (SHOW). Hun doel is het stimuleren van de belangstelling voor, en het behoud van erfgoed in de gemeente Nederweert. Door middel van lezingen, excursies en publicaties. Daarbij wordt ook het zogenaamde immateriële erfgoed niet vergeten, zoals dialect, genealogie, historische tradities en folklore.







Er zijn nog geen reacties geplaatst