Op zaterdag 3 en zondag 4 oktober 2026 staat de Paterskerk in Weert in het teken van Franciscus van Assisi. Het programma bestaat uit de jaarlijkse dierenzegening, een Choral Evensong en ‘Franciscus in concert’, een middag met woord, beeld en muziek. Het weekend krijgt extra betekenis doordat het op 3 oktober precies 800 jaar geleden is dat Franciscus overleed.
Paterskerk Weert
De franciscaanse geschiedenis van Weert gaat terug tot 1461. In dat jaar vestigden de minderbroeders franciscanen zich op verzoek van graaf Jacob van Horne in de stad. Vanuit hun klooster aan de Biest speelden zij eeuwenlang een belangrijke rol in het religieuze en maatschappelijke leven van Weert. De Paterskerk en het aangrenzende kloostercomplex herinneren nog altijd aan deze verbondenheid. Tijdens het Franciscusweekend staat zijn boodschap van eenvoud, vrede en zorg voor mens, dier en natuur centraal.
Zaterdag 3 oktober, 12.00 uur: dierenzegening
Op het grasveld rond het Franciscusbeeld, naast de Paterskerk, verwelkomt broeder Gerard Heesterbeek ofm huisdieren en hun baasjes voor de jaarlijkse dierenzegening. Hij spreekt een persoonlijke zegen uit over de aanwezige mensen en dieren. De bijeenkomst staat stil bij hun bijzondere band en bij de zorg, het gezelschap en de vreugde die zij elkaar geven.
De zegening vindt plaats aan de vooravond van de feestdag van Franciscus van Assisi op 4 oktober, tevens Werelddierendag. Iedereen is welkom, ook zonder huisdier.
Zaterdag 3 oktober, 19.00 uur: Choral Evensong
In de avond verzorgt Capella Sine Vinculis onder leiding van Bea van der Kaaij een Choral Evensong. Deze vrijwel geheel gezongen getijdedienst sluit aan bij de Transitus: de herdenking van het sterven van Franciscus.
Het programma omvat onder meer View me, Lord van Richard Lloyd, het bekende Engelse avondgezang Abide with me en Look at the world van John Rutter, waarin de schepping wordt bezongen. Ook klinken het Magnificat en Nunc Dimittis in de zetting van Walmisley en de gezongen gebeden van Ayleward. Psalm 142 wordt uitgevoerd op een vierstemmige Anglicaanse chant van Wessel van der Kaaij. Uiteraard ontbreekt het Zonnelied van Franciscus niet. De dienst wordt afgesloten met Make me a channel of your peace.
Broeder Gerard Heesterbeek ofm en Frans Jansen gaan voor in de dienst. Roelof Hamberg begeleidt op het orgel. Na afloop is er gelegenheid elkaar te ontmoeten tijdens een drankje.
Capella Sine Vinculis werd opgericht door Bea van der Kaaij na een tienjarig verblijf met haar gezin in Engeland, waar zij zich verdiepten in de Anglicaanse koortraditie. Het ensemble begon met de zes gezinsleden en wordt per gelegenheid uitgebreid met bevriende zangers. Het koor treedt op in binnen- en buitenland en keert graag terug naar de Paterskerk, waar het zijn eerste dienst zong.
Zondag 4 oktober, 15.00 uur: Franciscus in concert
Op zondagmiddag staat ‘Franciscus in concert’ op het programma. Onder het motto ‘In woord, beeld en muziek’ wordt Franciscus tijdens deze middag voor het voetlicht gebracht. Het concert begint om 15.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Aansluitend is er een nazit met een hapje en een drankje.
De toegang tot het concert is gratis; een vrijwillige bijdrage is welkom. Belangstellenden wordt gevraagd zich vóór 27 september aan te melden via heesterbeekofm@hetnet.nl.
Alle activiteiten vinden plaats bij of in de Paterskerk, Biest 43 in Weert.








Er zijn nog geen reacties geplaatst