Skip to content

Meer dan 20.000 unieke kinderboeken wisselen van eigenaar

4 juni 2026 | 10:00

Hoe mooi is het als je levenswerk na je dood wordt voortgezet en de plek krijgt die het verdient? 

Eynderhoof

Jos van de Wouw, laten we hem maar een bekende Nederweertenaar noemen, is 3 jaar geleden op 85 jarige leeftijd door een noodlottige ongeval om het leven gekomen. Jos bezat een collectie van ongeveer 35.000 kinderboeken en naslagwerken, waarvan een belangrijk deel uniek en waardevol is. Het was zijn droom om ooit een eigen kinderboekenmuseum te starten in Nederweert om daarmee  de boeken beschikbaar te kunnen stellen aan iedereen. De boeken zijn door Jos ondergebracht in de ‘Stichting tot behoud van de boeken van Jos van de Wouw’, of ‘WowKinderboeken’ genoemd.

De enorme verzameling aan bijzondere kinderboeken en prenten ondersteunden de oud leerkracht bij zijn niet aflatend enthousiasme met het doel zoveel mogelijk kinderen weer aan het lezen te krijgen. Hij was trots op het Nederweerter dialect, maar de “Nederlandse taal brengt je uiteindelijk toch verder in je leven”. Na zijn overlijden heeft het bestuur van de stichting Behoud van de Kinderboeken, bestaande uit neef Joost Florie, Mariette van Horik en Ine Spee, besloten de geweldige collectie een permanente plek te geven in het Limburgs openluchtmuseum Eynderhoof. Vele verschillende familieleden, vrienden en relaties hebben uiteindelijk aan dit doel meegewerkt.

Op zondag 28 juni om 14.00 uur zal op Eynderhoof te Nederweert de officiële overdracht van een deel van de collectie bekrachtigd worden tussen stichting Jos vd Wouw (Wowboeken) en de stichting Limburgs openluchtmuseum Eynderhoof. Daarmee gaan waardevolle boeken, een deel van de centsprenten  en unieke glasplaten officieel over naar het Limburgs openluchtmuseum. Voor het officiële gedeelte zijn familie en vrienden van Jos, Vrienden van Eynderhoof en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur uitgenodigd. Naast een relatief kort en sober officieel gedeelte wordt er natuurlijk voorgelezen uit een aantal markante boeken en de bezichtiging van een speciaal ingerichte tentoonstelling, als eerbetoon aan Jos. 

De echte feestelijke overdracht staat gepland tijdens de Kinderboekenweek 2026 met als thema Spot aan!’. In nauwe samenwerking met de basisscholen en het bibliocentrum van Weert/Nederweert zullen diverse activiteiten georganiseerd worden waarbij het thema lezen en verhalen vertellen ruimschoots podium zal krijgen. Een en ander zal van woensdag 30 september tot en met zondag 11 oktober 2026  gaan plaatsvinden. 

Naast de schenking aan Eynderhoof is een tiental unieke centsprenten geschonken aan de nationale bibliotheek KB in Den Haag. Een deel van de unieke illustraties zal naar alle waarschijnlijkheid  geschonken worden aan literatuurmuseum in Den Haag. Ongeveer 20.000 kinder- en kookboeken zijn aan stichting “boeken steunen mensen” geschonken. Deze stichting steunt kansarme kinderen door boeken te verkopen en deze daarmee een 2e kans te geven. Deze geschonken boeken hebben zodoende dubbel doel gehad.

Ongeveer 3500 thematische boeken van onder andere Karl May en Pinokkio zijn voorlopig nog apart gehouden ten behoeve van toekomstige initiatieven en tentoonstellingen rondom het bevorderen van lezen. 

De stichting Wowboeken heeft als doel leesbevordering van kinderen te stimuleren in regio. Het bestuur gaat het vermogen van de stichting Wowboeken daarom inzetten voor regionale leesbevordering. Steeds op basis van gerichte en onderbouwde aanvragen en co-financiering. Hiervoor knoopt de stichting graag verdere banden aan met lokale/regionale bibliotheken en basisscholen. Een eerste subsidie aanvraag is recent verstrekt aan bibliotheek Maas en Peel, voor het aanvullen van boeken voor de 20 scholen in verzorgingsgebied. Tevens is een subsidie aanvraag van bibliocenter Weert onder handen. 

Advertentie

Er zijn nog geen reacties geplaatst


Plaats een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Advertentie

Foutje gespot?

Oeps, je hebt kennelijk een foutje gespot.
Fijn dat je ons op de hoogte brengt. Met een paar klikken kun je ons hierover een berichtje sturen. We doen ons best het foutje zo snel mogelijk te herstellen en je hiervan op de hoogte te brengen.

Advertentie

Meer nieuws

default
Dank aan alle gulle gevers
4 juni 2026 | 13:00
2026_06_04-Bikkel_bereikt_5000_kilometer-6
Marcel Tinnemans bijna terug in Ospeldijk
4 juni 2026 | 12:00
2026_06_03-Eetpunt_Ospels_uitje_viert_15-jarig_jubileum-9
Een warm en bijzonder moment
4 juni 2026 | 11:00

Advertentie