Skip to content

Geschiedenis van de landbouw en landbouwwerktuigen

14 januari 2026 | 11:00

Met weemoed wordt soms teruggedacht aan de goede oude tijd. Zeker in de 50-er jaren van de 20ste eeuw was het boerenleven nog vol van nostalgie.

Heemkundevereniging Nederweert

We kennen allemaal nog wel het ploegen van de akkers met paardenkracht en een voerman en later met de simpele tractoren. We herinneren ons ook nog wel de hele rijen ‘bêrreme’ met de ‘koôreschóbbe’ die op de stoppelvelden verschenen en in de herfst of winter met grote dorskasten gedorst werden. Melken van de koeien gebeurde met de hand. Boerderijen bestonden in de meeste gevallen uit kleinere gemengde bedrijven waar het hele jaar door keihard gewerkt moest worden.

Op donderdag 22 januari a.s. geeft Leo Crins een lezing over het boerenleven. Leo is geboren in Hunsel, later woonachtig op Roeven op de boerderij van zijn vader. Na het gymnasium (Bisschoppelijk College) en militaire dienst ging hij studeren aan de Landbouw Hogeschool Wageningen (is nu de Landbouw Universiteit) richting Landbouwwerktuigkunde. Na het behalen van zijn Ir. Diploma bekleedde Leo diverse managementfuncties bij de landbouwcoöperatie CHV Veghel (afdelingen landbouwwerktuigen en stallenbouw). 

Leo Crins woont nu in Weert en is als vrijwilliger actief in de Agrarische groep van de Eynderhoof. Leo zal in zijn lezing allereerst ingaan op de geschiedenis van de landbouw met achtereenvolgens de ontwikkelingen in het Midden-Oosten, China, Zuid America, Zuid Europa, Zuid-Limburg en Nederland. Het zijn hoofdzakelijk verhalen over het ontstaan en de teeltwijze van gewassen die we nu nog kennen. Zonder landbouwwerktuigen en -gereedschappen is de ontwikkeling van het boerenbedrijf ondenkbaar. 

In het tweede deel van zijn lezing zal, aan de hand van toepasselijke illustraties, getoond worden hoe het werk in de landbouw met name in de 20ste eeuw geleidelijk aan efficiënter en gemakkelijker werd met hogere opbrengsten en betere kwaliteit.

Tot ziens op donderdag 22 januari om 20:00 uur in de Herberg Eynderhoof, Milderspaat 1, Nederweert-Eind. Op deze avond zijn niet-leden met een kleine entreevergoeding (€ 5,-) ook van harte welkom. 

Advertentie

Er zijn nog geen reacties geplaatst


Plaats een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Advertentie

Foutje gespot?

Oeps, je hebt kennelijk een foutje gespot.
Fijn dat je ons op de hoogte brengt. Met een paar klikken kun je ons hierover een berichtje sturen. We doen ons best het foutje zo snel mogelijk te herstellen en je hiervan op de hoogte te brengen.

Advertentie

Meer nieuws

roep voor soep, soep, pompoen, soep eten
Soep eten bij de ruilwinkel Nederweert
14 januari 2026 | 15:00
20241121_Veteranencafe-officieel-geopend-_13
Iedere laatste woensdag van de maand
14 januari 2026 | 14:00

Advertentie